#1 - Świeżość kawy


dawid 2017-08-03 Kawowe podstawy

Chcesz napić się dobrej kawy w domu? W porównaniu do Twojej ulubionej kawiarni to, co wychodzi z Twojej kuchni odbiega od ideału? Jest parę zasad, których trzeba się trzymać. Od teraz, zaraz możesz znacznie poprawić jakość kawy, jaką serwujesz sobie w domu!

Podstawową i najważniejszą rzeczą jest ziarno. Oczywista sprawa. Więc idziesz do sklepu, stajesz przed szeroką półką z kofeiną i zastanawiasz się co wziąć, żeby było dobrze. Niestety, w zwykłym sklepie ciężko o zakup NAPRAWDĘ dobrej kawy. Ale i tam można trochę kombinować :) Zacznijmy jednak od początku. 

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jeśli idzie o kawę, to czas - od momentu wypalenia. Kawa bardzo szybko się utlenia - wietrzeje i traci smak. Jak szybko? Bardzo szybko - według zasady, którą można nazwać jako trzy trójki - trzy dni, trzy tygodnie i trzy miesiące.

Kawa od momentu wypalenia ziarna potrzebuje trzech dni na "dojście" - wtedy dojrzewa. Następnie przez trzy tygodnie jest idealna do spożycia. Trzecią datą są trzy miesiące - to graniczny termin. Powyżej niego kawa zdecydowanie straci na smaku. Stanie się zwyczajna, głównie gorzka i bez aromatu. Mówię tu oczywiście o kawie ziarnistej. Po zmieleniu kawa utlenia się ekspresowo - kwadrans, pol godziny i wsio. Dlatego kawa pachnie tak intensywnie - szybko oddaje związki aromatyczne.

Punkt pierwszy więc, jeśli chcesz pić dobrą kawę, kupuj ziarnistą i miel tylko ile potrzebujesz tuż przed parzeniem. Nie, hermetycznie zapakowana kawa mielona nie jest dobrym pomysłem.

Problem jest taki, że chociaż na pólkach sklepowych kawy ziarnistej jest coraz więcej, to jednak nie uświadczy się na niej zazwyczaj daty palenia. Ja przynajmniej nie widziałem jej ani razu. Ale jest mały "myk", który można zastosować. Masowi producenci kawy zazwyczaj stosują 2 lata jako termin przydatności do spożycia. Na przykład Nestle: https://www.nestleprofessional.pl/node/3851 . Więc wystarczy pobawić się w matematyka patrząc na datę przydatności i już wiemy z dużą dozą prawdopodobieństwa kiedy była palona. I jeśli to możliwe, weźmy tę, która ma jeszcze ponad rok przydatności. Oczywiście, zdarzają się producenci stosujący roczny termin przydatności, jednak z doświadczenia sklepowego wiem, że regułą są raczej dwa.

Jeśli natomiast zależy Ci na czymś naprawdę specjalnym, to bardzo dobrym pomysłem jest wybrać się w Warszawie do kawiarni - wiele z tych parzących świetną kawę ma również w ofercie ziarno na sprzedaż. A które? To bez problemu sprawdzisz na naszej stronie :) Wystarczy że w filtrach (ikona lupy po lewej stronie) wybierzesz opcję zakupu ziarna (ikona koszyka z zakupami) i klikniesz filtruj!

I voila - lista - wciąż rozwijana - kawiarni w których kupisz kawę w ziarnach jest przed Twoimi oczami! 

Podsumowując:

  1. najlepsza kawa jest od trzech dni po paleniu do trzech tygodni, a potem do trzech miesięcy. Im starsza  tym gorsza.
  2. Jeśli na opakowaniu kawy w sklepie nie ma daty palenia - szukaj daty przydatności do spożycia. Kawa ma termin przydatności zazwyczaj dwa lata - więc data przydatności minus dwa lata i masz datę palenia.
  3. Kawę możesz kupić w kawiarni - listę znajdziesz u nas - wystarczy przefiltrować (filtry po lewej stronie)
  4. Jeśli Ci mało, przeczytaj sobie - bardzo dobry i bardziej szczegółowy artykuł o tym, co z kawą może się wydarzyć złego:

http://coffeeproficiency.com/defekty-w-kawie-artykul-z-przegladu-piekarskiego-i-cukierniczego-lipiec-2014,185.html